Şirketimiz, AKBAL Itriyat ve Ecza Deposu Gıda İnşaat Turizm Sanayi Ticaret Limited, 1978 yılında kurulan şirketimiz yarım asra yakın başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi olmak üzere Türkiye’nin birçok noktasına dağıtım hizmeti sunmaktadır. Akballar Group çatısı altında faaliyet gösteren diğer firmalarımız ile sadece dağıtım değil, ihracat ve üretim konusunda da çalışmalarımız devam etmektedir. Akbal Itriyat Ltd. Şti.’nin Ankara ayağını oluşturmak üzere 2018 Mart ayından itibaren, Çukurambar Regnum Plaza’daki adresimizde hizmetlerimizi sürdürmekteyiz. Dağıtım ağımız içerisinde ülkemizin en seçkin markaları yer almakta olup, bu markaların çoğunun yetkili bayisi veya bayisi olarak hizmet sunmaktayız.

Bayi ağımız içerisinde;

Etimatik, Banat, Eczacıbaşı, Komili, Wilkinson, P&G, Hunca, Dalan, Henkel, Evyap, Kopaş Holding A.Ş. Johnson&Johnson, Johnson Wax, Swiss Formula, Tukaş, Bambino, Paşabahçe Cam Sanayi, Sebamed, Perrigo, Roc, Unilever, Pak Maya, Coroplast, Vivet, Morfese, Pastel, Lav Cam, Önlem Çocuk Bezi, Pakten Sağlık Ürünleri, Gürallar, Dermacos, Bioblas, Restorex, Bioxin, Vepa, Bebedor, Chicco gibi markalar bulunmaktadır.

Halen Akballar Group içerisinde ana firmamız Akbal Itriyat Ltd. başta olmak üzere, Hakan Dağıtım Pazarlama Ltd, Akballar Sigortacılık, Akballar Medikal ve Kuzey Irak’ta özellikle ihracat operasyonlarımızı yönetmek üzere Newpage Company bulunmaktadır. Özellikle dağıtım ayağının yurtdışı operasyonlarını yürütmek ve ihracat yapmak amacıyla 2017 yılında Kuzey Irak’ın Türkiye sınırına yakın Zaho ilinde kurulan Newpage firması, tır kamyonu gibi tonajlı araçların kolayca giriş çıkış yapıp yük indirebildikleri 2000 M2’yi aşan alan üzerinde kurulu antreposu ve lojistik alt yapısıyla önemli ihracat hacmine ulaşmıştır.

Akbal Itriyat Ltd. Şti. dağıtım sistemi iki ayaktan oluşmaktadır. Bunlardan ilki marketlere ve perakende satış noktalarına yapılan dağıtım, diğeri ise başta askeri birlikler olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan dağıtımdır. Askeriye ve kamu kurumlarına yönelik etkin dağıtım ağımız ve bu konudaki referanslarımızla ülkemizin en önemli milli ürünlerinden olan BOR madeni katkılı Eti Matik deterjanın kamu kurumları, askeri kuruluşlar ve Devlet Malzeme Ofisine (DMO) nezdindeki satışı konusundaki tek yetkili firma olarak Eti Maden ile 2019 yılından itibaren geçerli olmak üzere oluşturulan protokol kapsamında faaliyetlerine devam etmektedir.

Yarım asıra yaklaşan deneyimiyle, üçüncü kuşağın istihdam edildiği firmamız dağıtımcılık ve parekendecilik konusundaki networkunu ileri bir seviyeye taşıyarak doğrudan üretici olmaya yönelik faaliyetlerine başlamıştır. 2021 yılı Ocak ayından itibaren Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) firmamıza tahsis edilen alan üzerinde inşaat çalışmaları tamamlanmış olup, makine ve ekipmanların yerleştirilmesi aşamasına gelinmiştir. Fabrikamızda ilk etapta temizlik kimyasalları üretimini planlanmış olup AKBAL markasıyla sıvı sabun, şampuan, saç kremi üretimine başlanacaktır. Pazar araştırması ve Piyasa taleplerine bağlı olarak ürün çeşitlendirilmesine gidilmesi de firmamızın projeksiyonları arasındadır.